Pobierz plik zip ze wszystkimi materiałami.

Notka prasowa – lead (pdf)

Notka prasowa – content (pdf)

Zdjęcia Atacama i Ojos del Salado

Zdjęcia Atacama i Ojos del Salado – do publikacji – fot. Patryk Krzyżak / ACX

Loga:

Informacje o uczestnikach:

Kasia Biernacka jest fotografem wyprawowym i outdoorowym, z zamiłowania grotołaz, specjalizujący się m.in. w dokumentowaniu piękna podziemnego świata. Od 18 lat uczestniczy w międzynarodowym projekcie eksploracyjnym badającym drugi co do głębokości system jaskiń półkuli zachodniej. Rekreacyjnie uprawia bieganie, wspina się, jeździ na nartach, morsuje. Jako fotoedytor współpracowała z Gazetą Wyborczą i Dużym Formatem oraz magazynem National Geographic Traveler. Od 6 lat współorganizuje Festiwal Górski w Lądku Zdroju, gdzie pełni funkcję Dyrektor Konkursu Filmowego. Na co dzień Kasia zajmuje się też tłumaczeniem filmów o tematyce górskiej, podróżuje po Polsce z prezentacjami fotograficznymi oraz prowadzi zajęcia o poznawaniu świata i warsztaty edukacyjne dla dzieci.
Podczas naszej wyprawy będzie odpowiedzialna za obsługę fotograficzną

Pracownik Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, biochemik, specjalista z zakresu metod multiomicznych, w szczególności proteomiki (badanie białek).
Wspinacz, członek zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa, organizator spotkań i wykładów o tematyce górskiej i bezpieczeństwie w górach.
Entuzjasta rzeczy ważnych i przyjemnych takich jak wspinanie, góry, fotografia, cyklizm czy dobre wino.
Podczas wyprawy będzie odpowiedzialny za molekularną część badań, ich zrozumienie i integrację zebranych danych.

Arkadiusz Grządziel – od wielu lat związany zawodowo z ratownictwem górniczym na co dzień  pracujący w Jednostce Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Lubinie. Kieruje Specjalistyczną Sekcją Wysokościową Ratowników w JRGH.   Członek Tatrzańskiego Stowarzyszenia Kanioningowego, Klubu Wysokogórskiego Jastrzębie-Zdrój i Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR. Zdobywca wielu alpejskich szczytów, m.in. Mönch, Mont Blanc, Jungfrau, Gran Paradiso, Weisshorn, Allalinhorn. Na swoim koncie ma wspinaczki na lodospadach Rjukan w Norwegii i wyprawy himalajskie na Cho Oyu, Broad Peak i Nanga Parbat.

Na wyprawie ACX będzie kierownikiem zespołu ratowników a jednocześnie weźmie czynny udział w naszych badaniach nad aklimatyzacją na stokach wulkanu Ojos del Salado. 

Dr n. med. Patryk Krzyżak jest lekarzem-elektrofizjologiem (wszczepia urządzenia regulujące pracę serca). Od lat zajmuje się także medycyną sportów ekstremalnych, jest również lekarzem nurkowym kwalifikującym do płetwonurkowania, w tym także osoby niepełnosprawne.
Płetwonurek (DiveMaster SDI) i fotograf podwodny, przez wiele lat współpracował z magazynem o nurkowaniu i podróżach „Wielki Błękit”. Do najbardziej spektakularnych podwodnych przygód zalicza spotkania z ławicami rekinów, słoniem i... krokodylem oraz ustanowienie rekordu świata w nurkowaniu na wysokości (5 906 m n.p.m.).
Pasjonat wulkanów. W swych podróżach przez 6 kontynentów nie tylko nurkował wokół wulkanicznych wysp Pacyfiku, ale wspinał się też na wulkany Europy, Makronezji, Ekwadoru, Chile i Indonezji.
Patryk był współorganizatorem i kierownikiem medycznym dwóch wypraw MedExpeditions.org: Ojos del Salado 2012 oraz Nevado Tres Cruces 2015.
Na wyprawie będzie odpowiedzialny za część kardiologiczną, w tym spoczynkowe badania EKG oraz całodobowe rejestracje EKG metodą Holtera, a także badania polisomnograficzne, mające na celu ocenę zaburzeń oddychania podczas snu .

Dietetyk Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018. Na co dzień trenuje biegi długodystansowe. Ma na koncie kilka wysokich gór oraz sukcesy w biegach ultra i
triathlonie. Na naszej wyprawie będzie odpowiedzialna za żywienie w bazie oraz przeprowadzenie badań dot. przemiany materii na wysokości, procesów trawiennych i wpływu
żywienia na parametry biochemiczne. Jednak najtrudniejszym zadaniem Marty będzie znalezienie złotego środka i dopasowanie się do gustów smakowych ponad 40 uczestników wyprawy ACX.

Starszy instruktor ratownictwa w GOPR, himalaista, kierownik bazy podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018. Nestor polskiego himalaizmu, zdobywca m.in. szczytu Gasherbrum II i północnego wierzchołka Sziszapangmy. Uczestnik czterech zimowych wypraw narodowych, w tym ekspedycji Andrzeja Zawady. Świdniczanin z urodzenia. Wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury organizuje Dni Gór, dzięki którym mieszkańcy miasta i okolic mają okazję poznać piękno Himalajów, spotkać wielu interesujących ludzi, a także obejrzeć zdjęcia i filmy z ekspedycji. Na Wyprawie ACX będzie szefem bazy pod Ojos del Salado.

Fizjoterapeutka, trenerka, pasjonatka gór, absolwentka AWF w Poznaniu. Trenuje bieganie długodystansowe oraz wspinanie. Ma na swoim koncie udział w kilkunastu biegach górskich na dystansie ultra. Pracuje w zawodzie od 8 lat i najbardziej lubi pracę z pacjentami neurologicznymi. W projekcie ACX będzie odpowiedzialna za nabór do grupy badanych oraz regenerację i fizjoterapię na wyprawie.

Himalaista i filmowiec dokumentalista górskich ekspedycji. Członek zespołu Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/2018. Zdobywca aż pięciu ośmiotysięczników, w tym
K2 i dwukrotnie Mount Everest. Uczestnik kilkunastu polskich wypraw w Himalaje i Karakorum, z czego siedmiu zimowych. Swoją przygodę z kamerą w górach rozpoczął podczas ostatniej himalajskiej wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Od tamtej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych wypraw w najwyższe góry świata. Darek jest autorem wielu znanych filmów górskich nagradzanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jako członek zespołu ACX będzie pełnił funkcję reporterską dokumentując działania wyprawy, postępy w badaniach a także życie codzienne w bazie pod Ojos del Salado.